Ansök till årskurs 2!

Har du gått en annan konst & kulturutbildning eller kanske en 1-årig konstlinje på en folkhögskola. I år har du möjlighet att söka direkt till årskurs 2 nu till ht 2017.

I årkurs 2 är det förutom måleri, teckning och skulptur mer materialfördjupande kurser (man kan inrikta sig mot måleri, skulptur, grafik, teckning, eller allmän inriktning). I andra året har man också kursen projektarbete där man jobbar friare mot egna arbeten men också med uppgifts baserade frågeställningar. Det ingår även en 2 veckors digital portfolio-kurs där man får lära sig dokumenterar och bildbehandla sina arbeten. Allt som behövs för att söka högre utbildningar, som konsthögskolor och andra skolor som kräver arbetsprover.

Skriv i din motivering att du söker till årkurs 2. Skriv gärna en kortfattad motivering varför du söker till andra året. Till ansökan…