Öppet hus 17-18 Mars

Välkommen på Öppet hus!

Den 17:e och 18:e Mars har konstskolan öppet för alla intresserade.

Öppettider:
Fredag kl.15-18
Lördag kl. 12-16

Kom och träffa våra studenter och lärare. Studenterna ställer ut ett urval av sina arbeten i skolans lokaler och vi finns tillgängliga för alla som vill veta mer om hur det är att gå på Västerås konstskola, hur man söker hit och vad för förkunskaper som krävs för att bli antagen.

Västerås konstskola är en 2-årig konstnärlig utbildning. Det är en eftergymnasial utbildning som är studiemedelsberättigad. Den riktar sig till alla som är intresserade av bildskapande och tredimensionellt/skulpturalt arbete. Vi har en grundläggande pedagogik som som bygger på seendet och vi jobbar mycket med studier som levande modell, stilleben, rumsstudier färglära mm. för att bygga upp studentens konstnärlig grund.

Västerås Konstskolan har utbildat och varit startskottet för många konstnärer, formgivare, arkitekter, målare, grafiker, inredningsdesigner. bildlärare, keramiker, skulptörer, illustratörer, serietecknare och allmänt kreativa bildskapare.

Kom och se mer!